niedziela, 18 marca 2012

Stabilizator zamiast gipsu

Staw kolanowy musi być zatem bardzo wytrzymały, by utrzymywać ciało w prawidłowej postawie, ale z drugiej strony być na tyle elastyczne, by zapewniać komfortowy i swobodny ruch w trakcie schylania, kucania, wspinania itp.

Warto jednak pamiętać, iż staw kolanowy jest bardzo często narażony na kontuzje. Urazu możemy doznać w trakcie uprawiania sportu, ale również w czasie wykonywania zwykłych czynności, czy niefortunnie postawionym kroku. Każda kontuzja kolana musi być natychmiastowo skonsultowana z lekarzem specjalistą, który zdiagnozuje rodzaj oraz stopień urazu i zaleci odpowiednie leczenie. Wiele osób lekceważy bowiem zalecenia lekarzy wierząc, iż kolano "samo się wyleczy". Nic bardziej mylnego. Nawet niegroźnie wyglądający uraz może przynieść w przyszłości negatywne konsekwencje i doprowadzić do wielu powikłań, w tym do zwyrodnień stawowych.

Osoby, które ignorują kontuzje stawu kolanowego najczęściej obawiają się długotrwałego unieruchomienia kolana za pomocą gipsu, co zdecydowanie obniża komfort życia. Jednak nie zawsze gips jest konieczny. Coraz częściej nawet słyszy się o jego negatywnym wpływie na zdrowie pacjenta, gdyż może on powodować zaburzenia krążenia, a także osłabia staw i mięśnie go otaczające.

Zamiast gipsu stosuje się obecnie stabilizatory, które pełnią tę samą funkcję leczniczą co gips, jednak są mają oprócz tego wiele pozytywnych cech. Stabilizator stawu kolanowego doskonale unieruchamia kolano, a jego zdecydowaną zaletą jest możliwość ściągania na czas kąpieli, co jest niemożliwe w przypadku opatrunku gipsowego. Ponadto można wcześniej rozpocząć rehabilitację stawu kolanowego. Ponadto istnieje wiele rodzajów stabilizatorów, które różnią się między sobą przede wszystkim przeznaczeniem. Stabilizator można bowiem dopasować do budowy fizjologicznej, gdyż posiada różne rozmiary, a także do stopnia i złożoności urazu.

Ponadto stabilizatory wykonane są z materiałów zapewniających odpowiednią wentylację skóry, a sama ich budowa zapewnia odpowiednia postawę ciała oraz swobodny ruch.

Pamiętajmy zatem, aby dbać o swoje stawy każdego dnia i chronić je przed urazami, a w razie nawet najmniejszej kontuzji skorzystajmy z pomocy fachowca.


--
O autorze
Irena Zobniów
Encyklopedia zdrowia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz